«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի ընդունումից հետո Հայաստանը անցել է բարեփոխման ներդրման ակտիվ փուլին։ 2026 թվականի մայիսին օրենքում կատարվել են փոփոխություններ և լրացումներ։ Բարեփոխման առանցքային շեշտադրումներից մեկը բարձրագույն կրթության և գիտության ֆինանսավորումն է։ Մասնավորապես, նախատեսվում է բարձրագույն կրթությունն ավելի հասանելի դարձնել ուսանողների համար՝ անկախ նրանց ֆինանսական հնարավորություններից։ Այս և մյուս նորամուծությունների մասին մանրամասն պատմում ենք մեր հոդվածում։
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է Հայաստանի կրթաթոշակառուների ընկերության (ASOF) ամենամյա համաժողովին, որը տեղի է ունեցել հունիսի 18-20-ը Կենտրոնական բանկի Դիլիջանի մասնաճյուղում։ Այնտեղ նա նշել է, որ ներկայում մշակվում են կանոնակարգեր և ենթաօրենսդրական ակտեր, որոնց նպատակն է ապահովել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքում ամրագրված գործընթացների գործնական ներդրումը։
Նախարարը շեշտել է, որ բարեփոխման կարևոր մաս է բարձրագույն կրթության և գիտության ֆինանսավորումը, որը պետք է դառնա ավելի արդյունավետ, թափանցիկ և որակյալ։ Պետական քաղաքականությունն ուղղված է նրան, որպեսզի ոչ մի ուսանող ֆինանսական դժվարությունների պատճառով զրկված չլինի բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորությունից։
«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքում կատարված հիմնական փոփոխությունները
1. Հստակեցվել է Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի կարգավիճակը
«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին փաստաթղթում նշվում է, որ Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիային գիտության համակարգում ամրագրվում է առանձին ինքնակառավարվող կարգավիճակ։ Հստակեցվել է նաև Ակադեմիայի կազմը։ Ներդրված նորմի համաձայն՝ այն միավորում է.
- Ակադեմիայի անդամներին՝ ակադեմիկոսներին և ասոցացված անդամներին
- Ակադեմիայի գիտական բաժանմունքները
- Ակադեմիայի աշխատակազմը
- Ակադեմիայի պատվավոր և օտարերկրյա անդամներին
- հանրային գիտական կազմակերպությունների պատվավոր առաջատար և պատվավոր գլխավոր գիտաշխատողներին
2. Թարմացվել են բարձրագույն կրթության հաստատություններում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնելու կանոնները
23-րդ հոդվածի 17-րդ կետի նոր խմբագրությամբ հստակեցվել է պետական համալսարանների ակադեմիական և վարչական կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների վերաբերյալ կանոնը։ Եթե այդ անձը հասնում է 65 տարեկանի, նրա՝ համապատասխան պաշտոնում գտնվելը դադարեցվում է ռեկտորի որոշմամբ։
3. Փոխվել է մասնագիտությունների և պետական տեղերի հաստատման կարգը
Ավելացված նորմը նախատեսում է անցումային մեխանիզմ բակալավրիատի, անընդհատ և ինտեգրված կրթական ծրագրերի համար։ Մինչև ընդունելության նոր կանոնների ամբողջական գործարկումը կառավարությունը սահմանելու է.
- մասնագիտությունների և ընդունելության քննությունների ցանկը բակալավրիատի, անընդհատ և ինտեգրված կրթական ծրագրերի համար, մասնավորապես՝ առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով
- առկա ուսուցման տեղերը՝ ուսման վարձի ամբողջական փոխհատուցմամբ պետության կողմից
Պետք է նշել, որ բաշխումն իրականացվելու է ըստ կրթության մակարդակների՝ ներառյալ կլինիկական օրդինատուրան, մասնագիտությունները և հաստատությունները։
4. Կարգավորվել է հեռակա ուսուցման անցումային շրջանը
Հեռակա ուսուցման համար նախատեսվել են փոփոխություններ։ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքում կարգավորվել է անցումային շրջանը՝ մինչև համալսարաններում մասնակի ծանրաբեռնվածությամբ ուսուցման նոր մոդելի ներդրումը։ Այսինքն՝ հեռակա ձևով ընդունելությունը կշարունակի կարգավորվել «Կրթության մասին» օրենքի հիման վրա ընդունված գործող իրավական ակտերով։
Հայաստանում բարձրագույն կրթության և գիտության համակարգը անցնում է թարմացման և վերակառուցման փուլ։ Ներկայում շարունակվում է «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի դրույթների գործնական ներդրումը։ Մասնավորապես, նորամուծությունները վերաբերում են Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիային, բարձրագույն կրթության հաստատություններում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող անձանց, ինչպես նաև հեռակա ուսուցման ձևով ընդունելության կարգին։ Այս փոփոխությունների նպատակն է հստակեցնել առանձին օրենսդրական նորմեր և դրանք ավելի արդյունավետ դարձնել կրթական և գիտական գործընթացի բոլոր մասնակիցների համար։
Ցանկանո՞ւմ եք միշտ տեղեկացված լինել կրթության և գիտության աշխարհից թարմ նորությունների մասին։ Հետևեք մեր բլոգին։

После принятия закона «О высшем образовании и науке» Армения перешла к активному этапу внедрения реформы. В мае 2026 года в закон были внесены изменения и дополнения. Один из ключевых акцентов реформы – финансирование высшего образования и науки. В частности, предусмотрено сделать высшее образование более доступным для студентов независимо от их финансовых возможностей. Об этом и других нововведениях мы подробно рассказываем в нашей статье.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла участие в ежегодной конференции Армянского общества стипендиатов (ASOF), которая проходила 18-20 июня в Дилижанском филиале Центрального банка. Там она отметила, что в настоящее время разрабатываются регламенты и подзаконные акты, цель которых – обеспечить практическое внедрение процессов, заложенных в законе «О высшем образовании и науке».
Министр подчеркнула, что важной частью реформы является финансирование высшего образования и науки, которое должно стать более эффективным, прозрачным и качественным. Государственная политика направлена на то, чтобы ни один студент не был лишён возможности получить высшее образование из-за финансовых трудностей.
Основные изменения, которые были внесены в закон «О высшем образовании и науке»
1. Уточнён статус Национальной академии наук Армении
В документе о внесении изменений и дополнений в закон «О высшем образовании и науке» отмечается, что за Национальной академией наук Армении закрепляется отдельный самоуправляемый статус в системе науки. Также уточнён состав Академии. Согласно введённой норме, она объединяет:
- членов Академии – академиков и ассоциированных членов
- научные отделения Академии
- аппарат Академии
- почётных и иностранных членов Академии
- почётных ведущих и почётных главных научных сотрудников публичных научных организаций
2. Обновлены правила относительно пребывания на руководящих должностях в учреждениях высшего образования
В новой редакции пункта 17 статьи 23 уточнено правило относительно руководителей академических и административных структурных подразделений государственных университетов. Если такое лицо достигает 65-летнего возраста, его пребывание на соответствующей должности прекращается решением ректора.
3. Изменён порядок утверждения специальностей и государственных мест
Добавленная норма предусматривает переходный механизм для бакалаврских, непрерывных и интегрированных образовательных программ. До полного запуска новых правил поступления правительство будет определять:
- перечень специальностей и вступительных экзаменов для бакалаврских, непрерывных и интегрированных образовательных программ, в частности по очной и заочной формам обучения
- места очной формы обучения с полным возмещением платы за обучение государством
Следует отметить, что распределение будет осуществляться по уровням образования, включая клиническую ординатуру, специальности и учреждения.
4. Урегулирован переходный период для заочного обучения
Предусмотрены изменения для заочного обучения. В законе «О высшем образовании и науке» был урегулирован переходный период до внедрения в университетах новой модели обучения с частичной нагрузкой. То есть приём на заочную форму продолжит регулироваться действующими правовыми актами, принятыми на основании закона «Об образовании».
Система высшего образования и науки в Армении проходит этап обновления и перестройки. В настоящее время продолжается практическое внедрение положений закона «О высшем образовании и науке». В частности, нововведения касаются Национальной академии наук Армении, лиц, занимающих руководящие должности в учреждениях высшего образования, а также порядка приёма на заочную форму обучения. Цель этих изменений – уточнить отдельные законодательные нормы и сделать их более эффективными для всех участников образовательного и научного процесса.