Գիտաչափությունը բաղկացած է զգալի թվով ցուցանիշներից, որոնք օգնում են գնահատել գիտնականի, գիտական ամսագրի, բարձրագույն ուսումնական հաստատության վարկանիշը, գիտական հաստատության և այլն։ Սա նաև թույլ է տալիս հետևել առանձին գիտական ուղղությունների և գիտության ընդհանուր զարգացման տեմպերին, ինչպես նաև ձևավորել ռազմավարություններ ապագա հետազոտությունների համար։ Այսօր մենք կխոսենք գիտնականի հիմնական գիտաչափական ցուցանիշների և դրանց առանձնահատկությունների մասին։
Մեջբերումների ինդեքս
Science Citation Index (SCI) – սա գլխավոր գիտաչափական ցուցանիշներից մեկն է, որը ստեղծվել է Յուջին Գարֆիլդի կողմից 1964 թվականին։ Այն արտացոլում է Scopus և Web of Science տվյալների բազաներում ինդեքսավորվող գիտական հոդվածների մեջբերումների ընդհանուր քանակը։ Այս ինդիկատորը հնարավորություն է տալիս գնահատել գիտնականների արտադրողականությունն ու նրանց աշխատանքների նշանակությունը։ SCI-ն մշտապես օգտագործվում է միջազգային գիտական հանրության կողմից և հաշվարկվում է կոնկրետ ժամանակահատվածում գիտական ամսագրերում հրապարակումների հղումների ընդհանուր քանակի հաշվարկման միջոցով։
Միջին մեջբերվածություն
Միջին մեջբերվածության ցուցանիշը մետրիկա է, որն արտացոլում է հեղինակի, գիտական ամսագրի, հաստատության կամ բարձրագույն ուսումնական հաստատության մեկ գիտական հրապարակման միջին մեջբերումների քանակը։ Այն արտացոլում է հրապարակված նյութերի որակը և թույլ է տալիս գնահատել գիտնականի արտադրողականության մակարդակը։ Այս ցուցանիշը հաշվարկվում է որպես ստացված մեջբերումների ընդհանուր քանակի և հրապարակումների ընդհանուր քանակի հարաբերակցություն։
Հիրշի ինդեքս
Հիրշի ինդեքսը (h-index) հեղինակի ամենաազդեցիկ գիտաչափական ցուցանիշներից մեկն է, որն օգնում է գնահատել նրա ազդեցիկությունն ու արտադրողականությունը։ Այն ներդրվել է 2005 թվականին Կալիֆոռնիայի համալսարանի Սան Դիեգոյի մասնաճյուղից ֆիզիկոս Խորխե Էդուարդո Հիրշի կողմից։ Գիտնականի արտադրողականությունը չափվում է հրապարակված հոդվածների քանակով, իսկ ազդեցիկությունը՝ դրանց մեջբերումներով։ Որքան բարձր է Հիրշի ինդեքսը, այնքան մեծ է համարվում գիտնականի ներդրումը գիտության զարգացման մեջ։
Ցուցանիշը ակտիվորեն օգտագործվում է համալսարանների և գիտական հաստատությունների կողմից գիտական գործունեությունը գնահատելու համար։ Արժե նաև ավելացնել, որ տարբեր ազգային և միջազգային վարկանիշներ օգտագործում են այս ցուցանիշը՝ առաջատար գիտնականների, գիտական հաստատությունների, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների և այլնի ցուցակները կազմելու համար։
Եթե հետազոտողներն ունեն հրապարակումների և մեջբերումների նույն քանակը, ավելի ազդեցիկ է համարվում այն գիտնականը, որի h-index-ն ավելի բարձր է։
g-index
2006 թվականին հետազոտող Լեո Էգգը առաջարկեց g-index-ը՝ որպես Հիրշի ինդեքսի կատարելագործված տարբերակ՝ գիտական աշխատանքների մեջբերումների ընդհանուր քանակն ավելի ճշգրիտ չափելու համար։
Այս ցուցանիշը կարելի է հաշվարկել հետևյալ կերպ․ եթե գիտական հրապարակումները դասավորել ըստ մեջբերումների քանակի՝ նվազման կարգով, ապա g-ինդեքսը կլինի ամենամեծ g թիվը, որի համար ամենաշատ մեջբերվող g հոդվածների մեջբերումների գումարը կազմում է ոչ պակաս, քան g²։ Օրինակ, 10-ի հավասար g-index-ը վկայում է առնվազն 10 հրապարակման առկայության մասին, որոնք միասին ստացել են առնվազն 100 մեջբերում։
Ի տարբերություն Հիրշի ինդեքսի՝ g-index-ը ուշադրությունը կենտրոնացնում է հենց բարձր մեջբերվող հրապարակումների ազդեցության վրա, նույնիսկ եթե հեղինակի մյուս աշխատանքներն ունեն ավելի քիչ կամ ընդհանրապես չունեն մեջբերվածություն։
e-index
e-index-ն առաջարկվել է հետազոտող Չուն-Տին Չժանի կողմից 2009 թվականին։ Այս գիտաչափական ցուցանիշը լրացնում է h-index-ը և հաշվի է առնում միայն «ավելցուկային» մեջբերումները, այսինքն՝ այն մեջբերումները, որոնք անհրաժեշտ են Հիրշի ինդեքսի հաշվարկի համար նվազագույն արժեք ձևավորելու նպատակով։
Այս մետրիկան թույլ է տալիս համեմատել նույն Հիրշի ինդեքս ունեցող, բայց տարբեր քանակի մեջբերումներ ունեցող գիտնականներին։ Սակայն դրա կիրառությունը սահմանափակ է՝ պայմանավորված հրապարակումների կամ մեջբերումների աննշան քանակ ունեցող հետազոտողների փոքր թվով։
i10-index
i10-index-ը բավականին հայտնի գիտաչափական ցուցանիշ է, որը մշակվել է Google ընկերության կողմից 2011 թվականին։ Այն ակտիվորեն օգտագործվում է Google Scholar հարթակում և արտացոլում է հեղինակի այն հրապարակումների քանակը, որոնցից յուրաքանչյուրը ունի առնվազն 10 մեջբերում։ Օրինակ, i10-index-ը հավասար է 7-ի, եթե հեղինակի 7 աշխատանքներ մեջբերվել են առնվազն 10 անգամ։
Դրա արժեքը հարթակում ավտոմատ կերպով թարմացվում է, երբ որոնողական համակարգերը հայտնաբերում են նոր հղումներ այն աշխատանքներին, որոնք հասանելի են բաց հասանելիությամբ։ Այս մետրիկայի հիմնական առավելությունը հաշվարկների պարզությունն է։ Թերությունը, իր հերթին, երիտասարդ գիտնականների գործունեությունը գնահատելու ավելի ցածր արդյունավետությունն է, որոնք ունեն մեջբերումների աննշան քանակ և որոնք դեռ չեն հասել իրենց հրապարակումների համար h=10 շեմին։
Գիտաչափության ոլորտը շարունակում է ակտիվորեն զարգանալ։ Գոյություն ունի զգալի թվով գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս ակադեմիական միջավայրի բոլոր մասնակիցներին հետևել իրենց արդյունավետությանը և գիտության զարգացման մեջ իրենց ներդրման արժեքին։
Գիտաչափական ցուցանիշների բարձրացումը պետք է ռազմավարական կերպով պլանավորված լինի յուրաքանչյուր գիտնականի կողմից։ Սա կբացի ճանապարհ դեպի կարիերային աճ, կբարձրացնի հետազոտությունների ֆինանսավորում ստանալու հնարավորությունները, կնպաստի մասնագիտական կապերի ձևավորմանը և այլն։
Ցանկանո՞ւմ եք բարձրացնել ձեր Հիրշի ինդեքսը։ Դիմե՛ք Գիտական Հրապարակումներ ընկերությանը։ Մեր թիմը արդեն ավելի քան 9 տարի մատուցում է որակյալ ծառայություններ և կապահովի այս ցուցանիշի արդյունավետ և օրգանական բարձրացում։ Հարցե՞ր են մնացել։ Անվճար խորհրդատվություն ստանալու համար լրացրե՛ք ստորև ներկայացված ձևը, և մեր մենեջերը մոտ ապագայում կապ կհաստատի ձեզ հետ։ Միասին՝ դեպի գիտական նվաճումներ։

Наукометрия состоит из значительного количества показателей, которые помогают оценивать продуктивность ученого, научного журнала, рейтинг высшего учебного заведения, научного учреждения и т.д. Это также позволяет отслеживать темпы развития отдельных научных направлений и науки в целом, а также формировать стратегии для будущих исследований. Сегодня мы поговорим о ключевых наукометрических показателях ученого и их особенностях.
Индекс цитирования
Science Citation Index (SCI) – это один из главных наукометрических показателей, созданный Юджином Гарфилдом в 1964 году. Он отражает общее количество цитирований научных статей, индексируемых в базах данных Scopus и Web of Science. Этот индикатор позволяет оценивать продуктивность ученых и значимость их работ. SCI на постоянной основе используется международным научным сообществом и рассчитывается путем подсчета суммарного количества ссылок на публикации в научных журналах за конкретный промежуток времени.
Средняя цитируемость
Показатель средней цитируемости – это метрика, отражающая среднее количество цитирований на одну научную публикацию автора, научного журнала, учреждения или высшего учебного заведения. Он отражает качество опубликованных материалов и позволяет оценить уровень продуктивности ученого. Данный показатель рассчитывается как соотношение общего количества полученных цитат к общему количеству публикаций.
Индекс Хирша
Индекс Хирша (h-index) – один из самых влиятельных наукометрических показателей автора, который помогает оценить его влиятельность и продуктивность. Он был введен в 2005 году физиком Хорхе Эдуардо Гиршем из Калифорнийского университета в Сан-Диего. Продуктивность ученого измеряется количеством опубликованных статей, а влиятельность – их цитированием. Чем выше индекс Гирша, тем больше считается вклад ученого в развитие науки.
Показатель активно используется университетами и научными учреждениями для оценки научной деятельности. Стоит также добавить, что различные национальные и международные рейтинги используют этот показатель для формирования списка ведущих ученых, научных учреждений, высших учебных заведений и т.д.
Если у исследователей одинаковое количество публикаций и цитирований, более влиятельным считается ученый, h-index которого выше.
g-index
В 2006 году исследователь Лео Эгг предложил g-index как усовершенствованный вариант индекса Хирша для более точного измерения общего количества цитирований научных работ.
Данный показатель можно рассчитать следующим образом: если отсортировать научные публикации по количеству цитирований в порядке убывания, то g-индекс будет наибольшим числом g, для которого сумма цитирований g наиболее цитируемых статей составляет не менее g². Например, значение g-index, равное 10, свидетельствует о наличии не менее 10 публикаций, которые вместе набрали не менее 100 цитирований.
В отличие от индекса Хирша, g-index акцентирует внимание на влиянии именно высокоцитируемых публикаций, даже если другие работы автора имеют меньшую или отсутствующую цитируемость.
e-index
e-index был предложен исследователем Чун-Тином Чжаном в 2009 году. Этот наукометрический показатель дополняет h-index и учитывает только «избыточные» цитирования, то есть те, которые необходимы для формирования минимального значения для расчета индекса Хирша.
Данная метрика позволяет сравнить ученых с одинаковым значением индекса Хирша, но разным количеством цитирований. Однако его применение ограничено из-за небольшого количества исследователей с незначительным количеством публикаций или цитирований.
i10-index
i10-index – довольно популярный наукометрический показатель, разработанный компанией Google в 2011 году. Он активно используется на платформе Google Scholar и отражает количество публикаций автора, каждая из которых имеет не менее 10 цитирований. Например, i10-index равен 7, если 7 работ автора цитируются не менее 10 раз.
Его значение автоматически обновляется на платформе, когда поисковые системы обнаруживают новые ссылки на работы, доступные в открытом доступе. Основным преимуществом этой метрики является простота расчетов. Недостатком, в свою очередь, является меньшая эффективность для оценки деятельности молодых ученых с незначительным количеством цитирований, которые еще не достигли порога h=10 для своих публикаций.
Область наукометрии продолжает активно развиваться. Существует значительное количество инструментов, позволяющих всем участникам академической среды отслеживать свою результативность и ценность вклада в развитие науки. Повышение наукометрических показателей должно быть стратегически запланировано каждым ученым. Это откроет путь к карьерному росту, повысит шансы на получение финансирования исследований, будет способствовать формированию профессиональных связей и т.д.
Хотите повысить свой индекс Хирша? Обращайтесь в компанию «Научные Публикации»! Наша команда предоставляет качественные услуги уже более 9 лет и обеспечит эффективное и органичное повышение данного показателя. Остались вопросы? Для получения бесплатной консультации заполните форму ниже, и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе к научным достижениям!