Գիտաչափությունը բաղկացած է զգալի թվով ցուցանիշներից, որոնք օգնում են գնահատել գիտնականի, գիտական ամսագրի, բարձրագույն ուսումնական հաստատության վարկանիշը, գիտական հաստատության և այլն։ Սա նաև թույլ է տալիս հետևել առանձին գիտական ուղղությունների և գիտության ընդհանուր զարգացման տեմպերին, ինչպես նաև ձևավորել ռազմավարություններ ապագա հետազոտությունների համար։ Այսօր մենք կխոսենք գիտնականի հիմնական գիտաչափական ցուցանիշների և դրանց առանձնահատկությունների մասին։
Մեջբերումների ինդեքս
Science Citation Index (SCI) – սա գլխավոր գիտաչափական ցուցանիշներից մեկն է, որը ստեղծվել է Յուջին Գարֆիլդի կողմից 1964 թվականին։ Այն արտացոլում է Scopus և Web of Science տվյալների բազաներում ինդեքսավորվող գիտական հոդվածների մեջբերումների ընդհանուր քանակը։ Այս ինդիկատորը հնարավորություն է տալիս գնահատել գիտնականների արտադրողականությունն ու նրանց աշխատանքների նշանակությունը։ SCI-ն մշտապես օգտագործվում է միջազգային գիտական հանրության կողմից և հաշվարկվում է կոնկրետ ժամանակահատվածում գիտական ամսագրերում հրապարակումների հղումների ընդհանուր քանակի հաշվարկման միջոցով։
Միջին մեջբերվածություն
Միջին մեջբերվածության ցուցանիշը մետրիկա է, որն արտացոլում է հեղինակի, գիտական ամսագրի, հաստատության կամ բարձրագույն ուսումնական հաստատության մեկ գիտական հրապարակման միջին մեջբերումների քանակը։ Այն արտացոլում է հրապարակված նյութերի որակը և թույլ է տալիս գնահատել գիտնականի արտադրողականության մակարդակը։ Այս ցուցանիշը հաշվարկվում է որպես ստացված մեջբերումների ընդհանուր քանակի և հրապարակումների ընդհանուր քանակի հարաբերակցություն։
Հիրշի ինդեքս
Հիրշի ինդեքսը (h-index) հեղինակի ամենաազդեցիկ գիտաչափական ցուցանիշներից մեկն է, որն օգնում է գնահատել նրա ազդեցիկությունն ու արտադրողականությունը։ Այն ներդրվել է 2005 թվականին Կալիֆոռնիայի համալսարանի Սան Դիեգոյի մասնաճյուղից ֆիզիկոս Խորխե Էդուարդո Հիրշի կողմից։ Գիտնականի արտադրողականությունը չափվում է հրապարակված հոդվածների քանակով, իսկ ազդեցիկությունը՝ դրանց մեջբերումներով։ Որքան բարձր է Հիրշի ինդեքսը, այնքան մեծ է համարվում գիտնականի ներդրումը գիտության զարգացման մեջ։
Ցուցանիշը ակտիվորեն օգտագործվում է համալսարանների և գիտական հաստատությունների կողմից գիտական գործունեությունը գնահատելու համար։ Արժե նաև ավելացնել, որ տարբեր ազգային և միջազգային վարկանիշներ օգտագործում են այս ցուցանիշը՝ առաջատար գիտնականների, գիտական հաստատությունների, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների և այլնի ցուցակները կազմելու համար։
Եթե հետազոտողներն ունեն հրապարակումների և մեջբերումների նույն քանակը, ավելի ազդեցիկ է համարվում այն գիտնականը, որի h-index-ն ավելի բարձր է։
g-index
2006 թվականին հետազոտող Լեո Էգգը առաջարկեց g-index-ը՝ որպես Հիրշի ինդեքսի կատարելագործված տարբերակ՝ գիտական աշխատանքների մեջբերումների ընդհանուր քանակն ավելի ճշգրիտ չափելու համար։
Այս ցուցանիշը կարելի է հաշվարկել հետևյալ կերպ․ եթե գիտական հրապարակումները դասավորել ըստ մեջբերումների քանակի՝ նվազման կարգով, ապա g-ինդեքսը կլինի ամենամեծ g թիվը, որի համար ամենաշատ մեջբերվող g հոդվածների մեջբերումների գումարը կազմում է ոչ պակաս, քան g²։ Օրինակ, 10-ի հավասար g-index-ը վկայում է առնվազն 10 հրապարակման առկայության մասին, որոնք միասին ստացել են առնվազն 100 մեջբերում։
Ի տարբերություն Հիրշի ինդեքսի՝ g-index-ը ուշադրությունը կենտրոնացնում է հենց բարձր մեջբերվող հրապարակումների ազդեցության վրա, նույնիսկ եթե հեղինակի մյուս աշխատանքներն ունեն ավելի քիչ կամ ընդհանրապես չունեն մեջբերվածություն։
e-index
e-index-ն առաջարկվել է հետազոտող Չուն-Տին Չժանի կողմից 2009 թվականին։ Այս գիտաչափական ցուցանիշը լրացնում է h-index-ը և հաշվի է առնում միայն «ավելցուկային» մեջբերումները, այսինքն՝ այն մեջբերումները, որոնք անհրաժեշտ են Հիրշի ինդեքսի հաշվարկի համար նվազագույն արժեք ձևավորելու նպատակով։
Այս մետրիկան թույլ է տալիս համեմատել նույն Հիրշի ինդեքս ունեցող, բայց տարբեր քանակի մեջբերումներ ունեցող գիտնականներին։ Սակայն դրա կիրառությունը սահմանափակ է՝ պայմանավորված հրապարակումների կամ մեջբերումների աննշան քանակ ունեցող հետազոտողների փոքր թվով։
i10-index
i10-index-ը բավականին հայտնի գիտաչափական ցուցանիշ է, որը մշակվել է Google ընկերության կողմից 2011 թվականին։ Այն ակտիվորեն օգտագործվում է Google Scholar հարթակում և արտացոլում է հեղինակի այն հրապարակումների քանակը, որոնցից յուրաքանչյուրը ունի առնվազն 10 մեջբերում։ Օրինակ, i10-index-ը հավասար է 7-ի, եթե հեղինակի 7 աշխատանքներ մեջբերվել են առնվազն 10 անգամ։
Դրա արժեքը հարթակում ավտոմատ կերպով թարմացվում է, երբ որոնողական համակարգերը հայտնաբերում են նոր հղումներ այն աշխատանքներին, որոնք հասանելի են բաց հասանելիությամբ։ Այս մետրիկայի հիմնական առավելությունը հաշվարկների պարզությունն է։ Թերությունը, իր հերթին, երիտասարդ գիտնականների գործունեությունը գնահատելու ավելի ցածր արդյունավետությունն է, որոնք ունեն մեջբերումների աննշան քանակ և որոնք դեռ չեն հասել իրենց հրապարակումների համար h=10 շեմին։
Գիտաչափության ոլորտը շարունակում է ակտիվորեն զարգանալ։ Գոյություն ունի զգալի թվով գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս ակադեմիական միջավայրի բոլոր մասնակիցներին հետևել իրենց արդյունավետությանը և գիտության զարգացման մեջ իրենց ներդրման արժեքին։
Գիտաչափական ցուցանիշների բարձրացումը պետք է ռազմավարական կերպով պլանավորված լինի յուրաքանչյուր գիտնականի կողմից։ Սա կբացի ճանապարհ դեպի կարիերային աճ, կբարձրացնի հետազոտությունների ֆինանսավորում ստանալու հնարավորությունները, կնպաստի մասնագիտական կապերի ձևավորմանը և այլն։
Ցանկանո՞ւմ եք բարձրացնել ձեր Հիրշի ինդեքսը։ Դիմե՛ք Գիտական Հրապարակումներ ընկերությանը։ Մեր թիմը արդեն ավելի քան 9 տարի մատուցում է որակյալ ծառայություններ և կապահովի այս ցուցանիշի արդյունավետ և օրգանական բարձրացում։ Հարցե՞ր են մնացել։ Անվճար խորհրդատվություն ստանալու համար լրացրե՛ք ստորև ներկայացված ձևը, և մեր մենեջերը մոտ ապագայում կապ կհաստատի ձեզ հետ։ Միասին՝ դեպի գիտական նվաճումներ։

Scientometrics comprises a significant number of indicators that help assess the productivity of a researcher, a scientific journal, the ranking of a higher education institution, a scientific organisation, etc. It also allows us to track the pace of development of individual scientific fields and science as a whole, as well as to formulate strategies for future research. Today we will discuss the key scientometrics indicators for researchers and their characteristics.
Citation Index
Science Citation Index (SCI) is one of the main scientometrics indicators, created by Eugene Garfield in 1964. It reflects the total number of citations of scientific articles indexed in the Scopus and Web of Science databases. This indicator allows for the assessment of researchers’ productivity and the significance of their work. The SCI is used on an ongoing basis by the international scientific community and is calculated by counting the total number of citations to publications in scientific journals over a specific period of time.
Average citation rate
Average citation rate is a metric reflecting the average number of citations per academic publication by an author, academic journal, institution or higher education institution. It reflects the quality of published material and allows for an assessment of a researcher’s productivity. This indicator is calculated as the ratio of the total number of citations received to the total number of publications.
Hirsch index
The Hirsch index (h-index) is one of the most influential scientometrics indicators for an author, helping to assess their influence and productivity. It was introduced in 2005 by physicist Jorge Eduardo Hirsch of the University of California, San Diego. A researcher’s productivity is measured by the number of published articles, and their influence by the number of citations. The higher the Hirsch index, the greater the researcher’s contribution to the development of science is considered to be.
The metric is actively used by universities and research institutions to evaluate scientific activity. It is also worth noting that various national and international rankings use this metric to compile lists of leading scientists, research institutions, higher education establishments, etc.
If researchers have the same number of publications and citations, the scientist with the higher h-index is considered more influential.
g-index
In 2006, researcher Leo Egg proposed the g-index as an improved version of the Hirsch index to provide a more accurate measure of the total number of citations of scientific papers.
This indicator can be calculated as follows: if scientific publications are sorted by the number of citations in descending order, the g-index will be the largest number g for which the sum of citations of the g most cited articles is at least g². For example, a g-index value of 10 indicates the presence of at least 10 publications which, together, have received at least 100 citations.
Unlike the Hirsch index, the g-index focuses specifically on the impact of highly cited publications, even if the author’s other works have fewer or no citations.
e-index
The e-index was proposed by researcher Chun-Ting Zhang in 2009. This scientometrics indicator complements the h-index and takes into account only “redundant” citations, i.e. those required to form the minimum value for calculating the Hirsch index.
This metric allows for the comparison of researchers with the same Hirsch index value but different numbers of citations. However, its application is limited due to the small number of researchers with a negligible number of publications or citations.
i10-index
i10-index is a fairly popular scientometrics metric developed by Google in 2011. It is widely used on the Google Scholar platform and reflects the number of an author’s publications, each of which has at least 10 citations. For example, the i10-index is 7 if 7 of an author’s works have been cited at least 10 times.
Its value is automatically updated on the platform when search engines detect new links to works available in open access. The main advantage of this metric is the simplicity of the calculations. The disadvantage, however, is that it is less effective for assessing the work of early-career researchers with a small number of citations who have not yet reached the h=10 threshold for their publications.
The field of scientometrics continues to develop rapidly. There is a significant number of tools enabling all members of the academic community to track their performance and the value of their contribution to the advancement of science. Every researcher should strategically plan to improve their scientometrics indicators. This will pave the way for career progression, increase the chances of securing research funding, and help build professional networks, etc.
Want to increase your Hirsch index? Contact Scientific Publications! Our team has been providing high-quality services for over 9 years and will ensure an effective and natural increase in this metric. Any questions? To receive a free consultation, please fill in the form below, and one of our managers will contact you shortly. Let’s achieve scientific success together!