Web of Science-ը աշխարհի ամենահեղինակավոր գիտաչափական տվյալների բազաներից մեկն է։ Այս բազայում ներառված ամսագրերում հրապարակումը վկայում է հեղինակի հետազոտությունների բարձր որակի և նրա մասնագիտական կարողությունների մասին։ Սակայն հրապարակման համար ամսագիր ընտրելիս գիտնականը պետք է հասկանա այս հարթակի առանձնահատկությունները։ Ի՞նչ է Web of Science-ը։ Ի՞նչ գործառույթներ ունի հարթակը։ Ի՞նչ առավելություններ ունի Web of Science-ում հրապարակումը գիտնականների համար։ Այս մասին կխոսենք մեր այսօրվա հոդվածում։
Ի՞նչ է Web of Science տվյալների բազան։
Web of Science (WoS)-ը ամենահեղինակավոր ռեֆերատիվ-մատենագիտական տվյալների բազաներից մեկն է, որը հիմնադրվել է Clarivate ընկերության կողմից։ Այն ինդեքսավորում է նյութեր՝ սկսած 1864 թվականից, և ընդգրկում է հազարավոր գիտական ամսագրեր։
Web of Science-ի բովանդակությունը
Հարթակը ինդեքսավորում է նյութեր տարբեր գիտակարգերով, սակայն առավելությունը տրվում է տեխնիկական ուղղվածության գիտակարգերին։
Web of Science-ի կառուցվածքը
Web of Science տվյալների բազայի հիմքը Web of Science Core Collection-ն է, որը բաղկացած է բազմաթիվ ինդեքսներից։
- Science Citation Index Expanded (SCIE) – ընդլայնված մեջբերման ինդեքս է, որն ընդգրկում է ավելի քան 9 հազար գիտական ամսագիր՝ 178 առարկայական ոլորտներից։
- Social Sciences Citation Index (SSCI) – սոցիալական գիտությունների մեջբերման ինդեքս է, որը ներառում է ավելի քան 3,5 հազար հրատարակություն՝ 58 գիտակարգերից։
- Arts & Humanities Citation Index (AHCI) – արվեստի և հումանիտար գիտությունների ոլորտի մեջբերման ինդեքս է, որը ներառում է ավելի քան 1,8 հազար հրատարակություն՝ 28 առարկայական ուղղություններից։
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) – նոր աղբյուրների ինդեքս է, որը պարունակում է ավելի քան 9 հազար հրատարակություն՝ 254 գիտակարգերից։
- Conference Proceedings Citation Index – Science (CPCI-S) – ինդեքս է, որն ընդգրկում է գիտության և տեխնիկայի ոլորտների գիտաժողովների նյութերը։
- Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities (CPCI-SSH) – ինդեքս է, որը ներառում է սոցիալական և հումանիտար գիտությունների գիտաժողովների նյութերը։
- Book Citation Index – Science (BKCI-S) – ինդեքսավորում է գիտական գրքերն ու գրքերի բաժինները բնական և տեխնիկական գիտությունների ոլորտներում։
- Book Citation Index – Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) – ընդգրկում է գրքերն ու գրքերի բաժինները սոցիալական և հումանիտար գիտակարգերի շրջանակում։
SCIE, SSCI և AHCI ինդեքսները համարվում են ամենակարևորներից, մասնավորապես այն պատճառով, որ SCIE-ի և SSCI-ի համար հաշվարկվում են քվարտիլը և իմպակտ-ֆակտորը։
Web of Science-ի տարածաշրջանային տվյալների բազաները
- Chinese Science Citation Database – չինական տվյալների բազա է, որն ինդեքսավորում է ավելի քան 1300 ամսագիր՝ սկսած 1989 թվականից։
- Scientific Electronic Library Online (SciELO Citation Index) – բաց էլեկտրոնային գրադարան է, որն ընդգրկում է Լատինական Ամերիկայի, Իսպանիայի, Պորտուգալիայի, Կարիբյան տարածաշրջանի և Հարավային Աֆրիկայի երկրներում հրապարակված հետազոտությունները։ Տվյալների բազան ներառում է ավելի քան 1,5 հազար ամսագիր, որոնք ինդեքսավորվում են սկսած 2002 թվականից։
- KCI Korean Journal Database – հարավկորեական գիտական ամսագրերի տվյալների բազա է, որը ներառում է ավելի քան 2,5 հազար հրատարակություն՝ սկսած 1980 թվականից։
- ARCI Arabic Citation Index – արաբական մեջբերման ինդեքս է, որը ստեղծվել է Clarivate ընկերության կողմից՝ Եգիպտոսի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ։ Այն ներառում է շուրջ 586 արաբական ամսագիր, որոնք ինդեքսավորվում են սկսած 2015 թվականից։
Web of Science-ի թեմատիկ տվյալների բազաները
- BIOSIS Citation Index. Ընդգրկում է ավելի քան 5 հազար ամսագիր, ինչպես նաև գրքեր և արտոնագրեր կենսաբանական և բժշկական հետազոտությունների ոլորտում՝ սկսած 1926 թվականից։
- CABI: CAB Abstracts. Ամենախոշոր մատենագիտական տվյալների բազաներից մեկն է, որն ինդեքսավորում է հետազոտությունների և մշակումների ոլորտի գրականությունը՝ սկսած 1910 թվականից։
- Current Contents Connect. Բազմապրոֆիլ տվյալների բազա է, որն ապահովում է հասանելիություն գիտական ամսագրերի վերջին թողարկումների բովանդակությանը, անոտացիաներին և մատենագիտական տեղեկություններին՝ սկսած 1998 թվականից։
- Data Citation Index. Ընդգրկում է բնական, սոցիալական և հումանիտար գիտությունների հետազոտական տվյալները և կապում դրանք Web of Science-ում առկա հրապարակումների հետ։
- Derwent Innovations Index. Տրամադրում է քիմիայի, էլեկտրատեխնիկայի և մեքենաշինության ոլորտներում արտոնագրերի և գյուտերի մեջբերումների արագ որոնման հնարավորություն։
- Grants Index. Պարունակում է ավելի քան 5,2 միլիոն գրառում տրամադրված դրամաշնորհների վերաբերյալ՝ ավելի քան 400 ֆինանսավորող գործակալություններից և ավելի քան 15 երկրներից։
- MEDLINE. Ստեղծվել է ԱՄՆ-ի Բժշկական ազգային գրադարանի կողմից և ընդգրկում է կենսաբժշկությունը, կյանքի գիտությունները, կենսաինժեներիան, առողջապահությունը, կլինիկական պրակտիկան, ինչպես նաև բուսաբուծությունն ու անասնաբուծությունը։
- Policy Citation Index. Պարունակում է քաղաքական հաշվետվություններ, ինչպես նաև գիտական հրապարակումներ, որոնք օգտագործվել են պետական քաղաքականության ձևավորման ընթացքում։
- Preprint Citation Index. Ընդգրկում է գիտական հոդվածների մետատվյալները մինչև դրանց պաշտոնական հրապարակումը կյանքի գիտությունների, մաթեմատիկայի, ինֆորմատիկայի, ճարտարագիտության, սոցիալական և հումանիտար գիտությունների ոլորտներում։
- ProQuest Dissertations & Theses Citation Index. Աշխարհի ամենամեծ ատենախոսությունների և դիպլոմային աշխատանքների հավաքածուն է տարբեր գիտակարգերով, որն ընդգրկում է ավելի քան 5,5 միլիոն գրառում։
- Research Commons. Պարունակում է բաց աղբյուրներից ստացված գիտական ամսագրերի լրացուցիչ տվյալներ, ինչը բարելավում և օպտիմալացնում է որոնումը Web of Science հարթակում։
Web of Science տվյալների բազայի գործիքները
| Journal Citation Reports (JCR) | Գիտական հրապարակումների վերլուծության գործիք, որը կարող է օգտագործվել հրապարակման հիմնական ցուցանիշները դիտելու համար, ինչպիսիք են ազդեցության գործոնը (IF), քառորդական եւ այլ չափումներ, ինչպես նաեւ ամսագրերը միմյանց հետ համեմատելու համար: |
| EndNote | Առցանց ծառայություն՝ մատենագիտական տվյալների հետ աշխատելու համար, որը հեշտացնում է գիտական աղբյուրների որոնումը եւ մեջբերումների ձեւաչափումը: |
| Publons | Հարթակ հեղինակների, գրախոսների եւ խմբագիրների համար, որը թույլ է տալիս նրանց ներկայացնել իրենց գիտական նվաճումները եւ ստեղծել հետազոտական CV-ներ: |
| Web of Science My Research Assistant | Բջջային հավելված, որն ապահովում է Web of Science գործիքների հասանելիություն: |
| InCites | Սայենթոմետրիկ վերլուծության հնարավորություններով առցանց հարթակ, որն օգնում է գնահատել հաստատությունների, հետազոտողների եւ երկրների գիտական գործունեությունը Web of Science Core Collection-ի տվյալների հիման վրա: |
Ի՞նչ գործառույթներ է կատարում Web of Science-ը։
Web of Science-ը շատ արդյունավետ հարթակ է գիտական աղբյուրների որոնման և հետազոտությունների պատրաստման համար։ Այն կատարում է մի շարք կարևոր գործառույթներ, որոնցից կարելի է առանձնացնել հետևյալները՝
1. Գիտական գրականության որոնում
Հարթակը ընդգրկում է մեծ քանակությամբ գիտական նյութեր, մասնավորապես՝ հոդվածներ, գրքեր, գիտաժողովների նյութեր, արտոնագրեր և այլ աղբյուրներ։ Որոնումը կարելի է կատարել տարբեր ֆիլտրերով, մասնավորապես՝ հրապարակման տարվա, հեղինակի, հիմնաբառերի, թեմատիկայի, փաստաթղթի տեսակի և այլն, ինչը թույլ է տալիս արագ գտնել համապատասխան և որակյալ գիտական նյութեր։
2. Տեղեկություն ամսագրի գիտաչափական ցուցանիշների մասին
Տվյալների բազան պարունակում է տեղեկություններ այնպիսի ցուցանիշների մասին, ինչպիսիք են իմպակտ-ֆակտորը, քվարտիլը և այլ մետրիկաները, որոնք թույլ են տալիս գնահատել գիտական ամսագրի ազդեցության և հեղինակության մակարդակը։
3. Մեջբերումների վերլուծություն
Web of Science-ը տրամադրում է տեղեկություն գիտական հրապարակումների մեջբերման մակարդակի մասին։ Սա օգնում է հետևել, թե որ թեմաներն են առավել արդիական, ինչպես նաև որոշել, թե որ հետազոտություններն են առավել պահանջված գիտական միջավայրում։
4. Մասնագիտացված տվյալների բազաների հասանելիություն
Web of Science-ը ներառում է այնպիսի հավաքածուներ, ինչպիսիք են SCIE, SSCI, AHCI և այլք, ինչպես նաև գիտաժողովների նյութերի և արտոնագրերի տվյալների բազաներ։ Դրա շնորհիվ հարթակը զգալիորեն ընդլայնում է որոնման և վերլուծության համար հասանելի
Ի՞նչ առավելություններ ունի Web of Science-ում հրապարակումը գիտնականների համար։
Թեև Web of Science-ում ինդեքսավորման ճանապարհը բավական երկար է և ենթադրում է խիստ ընտրության անցում, այս տվյալների բազայում ընդգրկված ամսագրում հրապարակումը հեղինակին տալիս է մի շարք կարևոր առավելություններ։
- Խիստ գրախոսական գործընթաց։ Մինչև WoS-ում ներառվելը, ամսագրերը անցնում են համապարփակ ստուգում և մանրակրկիտ ընտրություն։ Գնահատվում են խմբագրական կոլեգիայի և գրախոսության աշխատանքի որակը, հրապարակված նյութերի մակարդակը, դրանց համապատասխանությունը հրատարակության թեմատիկային, թողարկումների պարբերականությունը և այլ չափանիշներ։ Հենց այս մոտեցման շնորհիվ Web of Science-ը հիմնականում ինդեքսավորում է որակյալ հետազոտություններ, ինչը բարձրացնում է վստահությունը թե՛ հենց հոդվածների, թե՛ դրանց հեղինակների նկատմամբ։
- Հեղինակություն և ճանաչում։ Հեղինակավոր Web of Science ամսագրում հրապարակումը, հատկապես եթե այն ունի բարձր Impact Factor (IF) կամ պատկանում է Q1-ին, էապես ամրապնդում է գիտնականի հեղինակությունը ակադեմիական միջավայրում։ Սա ցույց է տալիս նրա մասնագիտական կարողությունները, ինչպես նաև որակյալ, արդիական և ինքնատիպ հետազոտություններ իրականացնելու ունակությունը։
- Միջազգային տեսանելիություն։ Լայն լսարանի շնորհիվ, որի մեջ մտնում են հետազոտողներ, համալսարաններ և գիտական հաստատություններ, Web of Science-ում հրապարակումները ավելի մեծ հնարավորություն ունեն նկատված և մեջբերված լինելու։ Սա, իր հերթին, դրականորեն է ազդում հեղինակի գիտաչափական ցուցանիշների վրա, մասնավորապես՝ Հիրշի ինդեքսի։
- Երկարաժամկետ ազդեցություն։ Ինդեքսավորումից հետո հոդվածները երկար ժամանակ մնում են հասանելի գիտական հանրության համար և հետագա մեջբերման նպատակով։ Սա թույլ է տալիս գիտնականին պահպանել և ամրապնդել իր գիտական ազդեցությունը երկարաժամկետ հեռանկարում։
Ցանկանո՞ւմ եք հրապարակել հոդված Web of Science-ում։ Դիմեք Գիտական Հրապարակումներ ընկերությանը։ Մեր մասնագետները կաջակցեն ձեզ աշխատանքի բոլոր փուլերում՝ ամսագրի ընտրությունից մինչև ինդեքսավորման պահը։ Անվճար խորհրդատվություն ստանալու համար լրացրեք ստորև ներկայացված ձևաթուղթը, և մեր մենեջերը շուտով կկապվի ձեզ հետ։ Միասին՝ դեպի գիտական ձեռքբերումներ։

Web of Science is one of the most authoritative scientometrics databases in the world. Publication in journals indexed in this database is evidence of the high quality of the author’s research and his or her competence. However, when choosing a journal for publication, a researcher should understand the specific features of this platform. What is Web of Science? What functions does the platform perform? What are the advantages of publishing in Web of Science for researchers? Let us discuss this in our article today.
What is the Web of Science database?
Web of Science (WoS) is one of the most authoritative abstracting and bibliographic databases, founded by Clarivate. It indexes materials dating back to 1864 and covers thousands of academic journals.
Web of Science content
The platform indexes materials across various disciplines; however, priority is given to technical disciplines.
Structure of Web of Science
The foundation of the Web of Science database is the Web of Science Core Collection, which consists of numerous indexes.
- Science Citation Index Expanded (SCIE) – an expanded citation index covering more than 9,000 academic journals across 178 subject areas.
- Social Sciences Citation Index (SSCI) – a citation index for the social sciences that includes more than 3,500 publications across 58 disciplines.
- Arts & Humanities Citation Index (AHCI) – a citation index in the field of arts and humanities, which includes more than 1,800 publications across 28 subject areas.
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) – an index of emerging sources that contains more than 9,000 publications across 254 disciplines.
- Conference Proceedings Citation Index – Science (CPCI-S) is an index covering conference proceedings in the fields of science and technology.
- Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities (CPCI-SSH) is an index that includes conference proceedings in the social sciences and humanities.
- Book Citation Index – Science (BKCI-S) – indexes academic books and book chapters in the fields of natural and technical sciences.
- Book Citation Index – Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) – covers books and book chapters in the social sciences and humanities.
SCIE, SSCI and AHCI are considered some of the most important indexes, in particular because quartiles and the impact factor are calculated for SCIE and SSCI.
Regional databases of Web of Science
- Chinese Science Citation Database – a Chinese database that indexes more than 1,300 journals from 1989 onwards.
- Scientific Electronic Library Online (SciELO Citation Index) – an open electronic library covering research published in Latin America, Spain, Portugal, the Caribbean region and South Africa. The database includes more than 1,500 journals indexed from 2002 onwards.
- KCI Korean Journal Database – a database of South Korean academic journals that includes more than 2,500 publications dating back to 1980.
- ARCI Arabic Citation Index – an Arabic citation index created by Clarivate with the financial support of the Egyptian government. It includes around 586 Arabic journals indexed from 2015 onwards.
Subject-specific databases of Web of Science
- BIOSIS Citation Index. It covers more than 5,000 journals, as well as books and patents in the field of biological and medical research, dating back to 1926.
- CABI: CAB Abstracts. One of the largest bibliographic databases, indexing literature in the field of research and development from 1910 onwards.
- Current Contents Connect. A multidisciplinary database that provides access to contents, abstracts and bibliographic information from recent issues of academic journals, dating back to 1998.
- Data Citation Index. It covers research data in the natural sciences, social sciences and humanities and links them to publications in Web of Science.
- Derwent Innovations Index. It provides an opportunity for rapid searching of patents and invention citations in the fields of chemistry, electrical engineering and mechanical engineering.
- Grants Index. It contains more than 5.2 million records of awarded grants from more than 400 funding agencies in more than 15 countries.
- MEDLINE. It was created by the US National Library of Medicine and covers biomedicine, life sciences, bioengineering, healthcare, clinical practice, as well as crop production and animal husbandry.
- Policy Citation Index. It contains policy reports, as well as academic publications that were used in the development of public policy.
- Preprint Citation Index. It covers metadata of academic articles prior to their official publication in the fields of life sciences, mathematics, computer science, engineering, social sciences and humanities.
- ProQuest Dissertations & Theses Citation Index. The largest collection of dissertations and theses in the world across various disciplines, containing more than 5.5 million records.
- Research Commons. It contains additional data from academic journals sourced from open resources, which improves and optimises search on the Web of Science platform.
Tools of the Web of Science database
| Journal Citation Reports (JCR) | A tool for analysing scientific publications, which can be used to view key publication indicators, such as Impact Factor (IF), quartile and other metrics, as well as to compare journals with each other. |
| EndNote | An online service for working with bibliographic data that simplifies the search for scientific sources and the formatting of citations. |
| Publons | A platform for authors, reviewers, and editors that allows them to present their scientific achievements and create research CVs. |
| Web of Science My Research Assistant | A mobile application providing access to Web of Science tools. |
| InCites | An online platform with scientometric analysis capabilities that helps evaluate the scientific activity of institutions, researchers, and countries based on data from the Web of Science Core Collection. |
What functions does Web of Science perform?
Web of Science is a highly effective platform for searching academic sources and preparing research. It performs a number of important functions, among which the following may be highlighted:
1. Search for academic literature
The platform covers a large number of academic materials, including articles, books, conference proceedings, patents and other sources. Searches can be carried out using various filters, including year of publication, author, keywords, subject area, document type, etc., which makes it possible to quickly find relevant and high-quality academic materials.
2. Information on journal scientometrics indicators
The database contains information on such indicators as impact factor, quartile and other metrics that make it possible to assess the level of influence and prestige of an academic journal.
3. Citation analysis
Web of Science provides information on the citation level of academic publications. This helps to track which topics are the most relevant, as well as to determine which studies are in greatest demand in the academic environment.
4. Access to specialised databases
Web of Science includes collections such as SCIE, SSCI, AHCI and others, as well as databases of conference proceedings and patents. Owing to this, the platform significantly expands the range of academic materials available for searching and analysis.
What are the advantages of publishing in Web of Science for researchers?
Although the path to indexing in Web of Science is rather lengthy and involves undergoing a strict selection process, publication in a journal included in this database provides the author with a number of significant advantages.
- A rigorous peer-review process. Before being included in WoS, journals undergo a comprehensive review and careful selection. The quality of the editorial board’s work and peer review, the standard of the published materials, their compliance with the journal’s subject scope, the regularity of issues and other criteria are assessed. It is precisely because of this approach that Web of Science indexes primarily high-quality research, which increases trust both in the articles themselves and in their authors.
- Authority and recognition. Publication in a prestigious Web of Science journal, especially if it has a high Impact Factor (IF) or belongs to Q1, significantly strengthens a researcher’s reputation in the academic community. This demonstrates his or her professional competence, as well as the ability to produce high-quality, relevant and original research.
- International visibility. Owing to the broad audience, which includes researchers, universities and academic institutions, publications in Web of Science have a greater chance of being noticed and cited. This, in turn, has a positive effect on the author’s scientometrics indicators, in particular on the h-index.
- Long-term impact. After indexing, articles remain available to the academic community and for further citation over a long period of time. This allows a researcher to preserve and strengthen his or her academic influence in the long term.
Would you like to publish an article in Web of Science? Contact the company Scientific Publications. Our specialists will support you at every stage of the process, from selecting a journal to the moment of indexing. To receive a free consultation, fill in the form below, and our manager will contact you shortly. Together towards academic achievements!